sobota, 22 marca 2014

Pinto - opis rasy


 Pamiętacie łaciate rumaki z amerykańskich filmów o dzikim zachodzie? To właśnie na pinto galopowali po prerii indianie, a odważni kowboje sprawili sobie takie konie, aby odróżnić się od kolegów dosiadających zwyczajnie umaszczonych wieszchowców.



CHARAKTERYSTYKA KONI PINTO:

  • Wysokość w kłębie - około 120 - 160 cm
  • Długość życia - około 25 lat
  • Rodzaj maści - dwukolorowe w łaty

Pinto nie są rosą w zaczeniu, do jakiego przywykliśmy. Na całym swiecie konie pinto sa określone mieniem wierzchowców o srokatej maści. Status rasy mają tylko w Stanach Zjednoczonych.
Nie bez powodu - to właśnie w USA zwierzęta te zapisały się na kartach historii.Pinto dosiadali głównie rdzenni mieszkańcy Ameryki, czyli Indianie. Konie były dla nich nie tylko środkiem lokomocji, ale też pomagały myśliwym ukrywać się przed wzrokiem zwierzyny podczas polowań.
Amerykańskie rumaki pochodzą od hiszpańskich koni przywiezionych do Nowego Świata przez konkwiskadorów w XVI wieku. Łaciate wierzchowce musiały czekać na powstanie oficjalnej organizacji zrzeszającej ich hodowców, bo aż do 1956 roku, kiedy to ustanowiono Pinto Horses Association of America. Wtedy również założono pierwszą księgę stadną tej "rasy". Ciekawostką jest to, że do księgi można wpisać każdego konie, który jest odpowiednio umaszczony.


RASA BEZ WZORCA
Wszystkie rasy mają określone cechy. W przypadku pinto trudno powiedzieć, jaką budową powinien się charakteryzować zakomity wieszchowiec, bowiem mianem pinto określa się zbyt wiele rodzjów koni:
  • kuce,
  • konie wierzchowe,
  • westernowe,
  • pokazowe.
Większość przypomina wszechstronne konie użytkowe przez Indian, choć zdarzają się szlachetniejsze egzemplarze, zbliżone wyglądem do gorącokrwistych anglików. Pinto są proporcionalne, maja mocny zad i dobrze zbudowane kończyny. Ważną cechą przedstawicieli tej rasy był miękki chód - koń musiał wygodnie "nosić", bo przecież jeźdźcy - Indianie i kowboje - na jego grzbiecie pokonywali niejednokrotnie duże odległości. Równie ważna była szybkość zwierząt, która przydawała się podczas pogoni i ucieczki. Dziś pinto nie muszą się sprawdzać w tak ekstremalnych sytuacjach, ale ich szybkość i wytrzymałość sa dalej cenionymi cechami, wykorzystywanymi w jeźdze westernowym.


Najważniejszym wyzacznikiem rasy pinto jest maść. Wyróżnia się 2 podstawowe typy:
  • OVERO - ma więcej siwej sierści i występuje przede wszystkim w Ameryce Południowej.

  • TOBIANO - jest częściej spotykana na północnym kontynęcie amerykańskim, przeważa u niego sierść konkretnej maści (gniada, kara, bułana, kasztanowata itp.), a siwe są tylko plamy.

Można wyróżnić jeszcze umaszczenie typu tovero, które jest mieszanką obu wymienionych (maść nieregularna, charakteryzująca się kolorowymi łatkami m.in. dookoła oczu, na uszach, pysku lub po prostu pojedyńczymi plamami na tuowiu czy nogach).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz