wtorek, 25 marca 2014

Clydesdale - opis rasy


Cenione na całym świecie konie clydesdale ze szkocji to olbrzymy o niezwykle spokojnych, pełnych dostojności ruchach. Kiedy ciągną zaprzęg, wzbudzają podziw, ale sprawdzają się również... pod siodłem.



CHARAKTERYSTYKA KONI CLYDESDALE:
  • Wysokość w kłębie - około 170 cm
  • Długość życia - około 25 lat
  • Rodaj maści - wszystkie


SZLACHETNE ZIMNOKRWISTE

Rasa powstała około 170 lat temu.Wywodzą sie od koni flamandzkich przywiozonych w XVIII wieku w okolice doliny rzeki Clyde w Szkocji. Flamandy były bardzo popularne w średniowieczu. Te potęrznie zbudowane zwierzęta m.in. pracowały w polu.
Duzy wpływ na wygląd konia clydesdale miały również olbrzymy z Shire (największe konie świata). Niektórzy hodowcy twierdzili nawet, że clydesdale i shire to dwie odmiany tej samer rasy. Choć faktycznie wyglądają podobnie, to pochodzące ze Szkocji konie nie są aż tak masywne jak ich angielscy kuzyni. Clydesdale mają też długą szyję, a profil ich głowy nie jest garbonosy.


KROWIE NOGI TO NIE WADA

Pierwsza księga hodowlana clydesdale została założona w 1878 roku. Opisano tam dokładnie opis rasy i zwrócono uwagę na charakteryzujące te konie żywy chód. Clydesdale są bardzo duże- mierzą około 170 cm w kłębie, a ogiery osiągają nawey 180 cm wzrostu i ważą TONĘ !!! Wieżchowce mogą mieć różne umaszczenie, choć najczęściej są gniade i skarogniade z białymi odmianami na głowie i nogach. Clydesdale mają mocne i potężne kopyta, ich nogi pokrywają gęste "szczotki", które niegdyś chroniły kończyny zwierząt przed urazami, a dziś są potrzebne  w chodowli jako cecha charakterystyczna rasy. Warto wspomnieć, że szkockie konie mają krowią postawę - ich stawy skokowe ustawione sa zbyt blisko siebie. Taka juz uroda rasy , dlatego krowie nogi nie są traktowane jako wada rasy.



OLBRZYM OKIEŁZNANY

W XIX i XX wieku clydesdale wykorzystywane były do orania preri USA i Kanady, zaprzęgano je też do pługów na kontynęcie australijskim. Świetnie sprawiały się w rolnictwie, a tagże w pracy pociągowej w mieście, ale pomieważ zachwycały pięknym ruchem, postanowiono je przetestować również pod siodłem. Okazało się, że te szlachetne olbrzymy z powodzeniem mogą nosić na grzbiecie jeźdzców, ponieważ łatwo się je trenuje, są pojętne i łagodne. Wiele clydesdale bierze dziś udział w zawodach jeździeckich, z powodzeniem rywalizują z końmi goroącokrwistymi. Żeby jeźdźcom siedziało się na grzbiecie tych olbrzymów konfortowo, powstały firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu jeździeckiego w dużym rozmiarze, odpowiednim dla tych koni. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz