sobota, 28 czerwca 2014

Opieka nad koniem





Do obowiązków opiekuna konia należy czyszczenie, zarówno sierści, jak i kopyt, oraz zapewnienie mu opieki weterynaryjnej i kowalskiej.


 

CZYSZCZENIE KONIA

Czyszczenie konia,zwłaszcza przebywającego dużo na dworze, nie musi być bardzo dokładne, należy je traktować jako okazję do skrupulatnych całego ciała zwierzęcia, pozwalających ewentualnych zranień, problemów skórnych, opuchlizn, itp.. konieczne jest bardzo dokładne czyszczenie konia pracującego, ponieważ pozostały w sierści brud może w połączeniu z potem spowodować odparzenia i otarcia skóry.



                                                         



Istnieją najróżniejsze rodzaje szczotek do czyszczenia konia, podstawą jest miękka, włosiana szczotka,którą zbieramy kurz z sierści. Następnie szczotkę czyścimy o trzymane w drugiej ręce zgrzebło. Grzywę i ogon rozczesujemy delikatnie szczotką lub grzebieniem, uważając, by nie powyrywać włosów, ponieważ rosną one bardzo długo.



Włosiana szczotka                                                                  Zgrzebło
                                                                                                               
 










 

Szczotka do czesania grzywy i ogona


 
Czyszczenie kopyt także powinno odbywać się jak najczęściej, zapobiega bowiem problemom wynikających z niedostatecznej higieny, jak gnicie strzałki kopytowej, czego konsekwencją jest pogorszenie ruchu zwierzęcia, mogące prowadzić nawet do kulawizny. Kopyta czyści się specjalnym haczykiem, zwanych kopystką lub kopytnikiem.

 
Gnicie strzałki kopytowej                                                                 Kopystka lub kopytnik

 




 




 

OPIEKA KOWALA

Opieka ta polega na rozczyszczaniu co 6 – 8 tygodni lub częściej kopyt konia, za pomocą specjalnego noża i tarnika. Usuwa się wtedy nadmiernie wyrośniętą puszkę kopytową, nadając kopytu anatomiczny kształt. Czasami konieczne jest podkucie konia – kiedy dużo pracuje on na twardej powierzchni.


 

Aby zapobiec ślizganiu się konia, w podkowę można wkręcić hacele, swego rodzaju szpikulce, wbijające się w podłoże i stabilizujące nogę. Niekiedy podkucie konia zaleca lekarz weterynarii, jeśli są ku temu wskazania medyczne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz